Као један од најмлађих и најбитнијих еколошких празника установљених за нашу планету је Дан океана. Светски дан океана се обележава незванично од 1992. године када је у Риу де Жанеиру на самиту „Планета земља“ на иницијативу Канадске владе дат предлог о одржавању овог празника. После 2003. године овај датум поприма глобалну експанзију. Људи широм света се укључују да сачувају океане од загађења. Уједињене Нације су овај празник уврстиле у свој званичан календар 8. jуна 2008. године.
Овај дан је прилика да се слави светски океан као и наша лична повезаност са морем. Од признавања дана океана и почетка званичног обележавања, свака година је имала своју тематику. Године 2009. Уједињене Нације су овај дан обележиле темом „Наши океани, наша одговорност“, док је Светска океанска мрежа за тему имала „Једна клима, један океан, једна будућност“. Такође једна од тема била је и „Здрави океани здрава планета“. Овај дан се слави широм света. Имајући у виду да преко 70% планете покрива вода празник је установљен као упозорење на проблем глобалног загађења, прекомерног риболова и великог смањења већине океанских врста. Већина људске популације углавном живи на обалама океана и ужива у њиховим лепотама. Из океана кроз рибарство и марикултуру не добијамо само храну, већ и друге економски важне сировине као што су гас, енергија ветра и многе друге погодности. За разлику од континената, сви океани на нашој планети повезани су у једну целину. Они покривају скоро три четвртине Земљине површине и представљају највећи и најсложенији биом. Производе 70% кисеоника на нашој планети, упијају топлоту, а затим је поново шаљу широм света и тако утичу на време. Живот је настао у океанима, зато се он сматра колевком живота. У њима се налази невероватно богатство живота – више од 100 милиона врста. У океанима живе највеће ( плави кит ), али и најмање ( зоопланктон ) животиње.
Океанографи деле океане на три велика и један мањи. То су Тихи океан или Пацифик, Атлантски, Индијски и Северни ледени океан. Међутим, неки океанографи водени појас у коме се велики океани спајају сматрају петим океаном. То је Јужни океан. Највећи од свих океана је Тихи океан или Пацифик. Он се протеже између Америке, Азије, Аустралије и Антартика и покрива скоро целу јужну полулопту наше Земље, тачније девет десетина њене укупне површине. Други по величини је Атлантик, који се простире између источне обале Америке и западних обала Европе и Африке. Мало мањи је Индијски океан који се налази између југоисточне Азије на северу и Антарктика на југу, док на западу досеже до обале источне Африке и на истоку до западне Аустралије. Две трећине северног леденог океана покривено је ледом. Он обавија Северни пол и досеже до Европе, Азије и северне Америке.
Бесконачна ширина и недокучива дубина мора и океана одувек је магично привлачила људе. Неустрашиви морепловци су кроз векове истраживали његова пространства и отискивали се на далека путовања откривајући нови свет пун тајни. Све лепоте морских дубина ремети људски фактор. Потрошачки менталитет савременог друштва је оставио свој траг на свим природним ресурсима око нас па и на океан. Као један од најважнијих ресурса важног за развој и даље постојање људске цивилизације уништава се свакодневно јер служи као депонија отпада. Рибља популација је десеткована, уништена су многа станишта и ометен је основни репродуктивни капацитет живота у океану. Истражено је мање од 5% океанског дна, па се сматра да је океан највећа ризница тајни на планети. У њему се налази најдужи планински ланац на свету под водом који се назива средњоокеански гребен и простире се на дужини од 80 хиљада километара. До 1973. године нико није изучавао овај гребен, а тада је прво истраживање ланца обавила подморница „Архимед“. Океанско дно је непредвидиво, пуно различитих рељефних облика, термалних извора из којих избија врела вода, подводних вулкана. Према неким истраживањима 90% вулканских активности обавља се под водом. Маријански ров је најдубље место у океану као и најдубље место у земљиној кори, његова највећа измерена дубина је 11 км.
- Светски дан океана је неопходно чувати из много разлога:
- Океан производи највећи део кисеоника који удишемо
- Помаже људима да се прехране
- Чисти воду коју пијемо
- Регулише нашу климу
- Представља извор могућих лекова.
Обележавање датума у школама
На званичној страници Светског дана океана можете пронаћи мноштво материјала за припрему активности, као и невероватне снимке о океанима и научити шта можемо урадите како бисмо га заштитили. Такође препоручујемо и веб-место Један свет један океан које представља платформу на којој сарадници постављају филмове, ТВ- емисија, текстове, слике и друге различите материјале који имају за циљ да образују и мотивишу људе да дају свој допринос у очувању океана. Занимљиви видео снимци са ових веб-места се могу искористити за припрему активности о овој теми.
Међу материјалима свакако је инспиративан промотивни видео:
Међу материјалима свакако је инспиративан промотивни видео:
Сања Марковић,
наст. историје, Косовска Митровица
наст. историје, Косовска Митровица